O MĚSTĚ
V roce 1265 český král Přemysl Otakar II. založil na soutoku řek Malše a Vltavy město České Budějovice. Půdorysný plán nově vznikajícího města geniálně vyměřil zvíkovský purkrabí Hirzo, kdy na čtvercové náměstí o rozloze 133 x 137 m šachovnicově navazuje síť ulic. Vznikly dva chrámy a řada měšťanských domů kolem náměstí včetně radnice. Celé město obepínaly hradby s hradebními věžemi a třemi městskými branami.
Hned po svém vzniku se České Budějovice staly mocenskou i hospodářskou metropolí jihu Čech a oporou královské moci. Jeho výsady posílil ve 14. století král Karel IV. a město bylo střediskem obchodu a řemesel. České Budějovice bohatly také z těžby stříbra a ražby mincí v nedaleké obci Rudolfov.
Opevněné město stálo stranou tlaku husitů a jeho hospodářský rozmach poškodila až třicetiletá válka a v druhé polovině 17. století rozsáhlý požár. Obnova města pokračovala po desetiletí v barokním slohu a změnila jeho architektonický ráz. Vyrostla zde řada církevních staveb a institucí, např. biskupství, ale také světské stavby.
Průmyslový rozvoj v 19. století znamenal mnoho změn v oblasti dopravy a výroby. V roce 1832 vyjel z Českých Budějovic do Lince první vůz koněspřežní železnice, která byla první na evropském kontinentu. Dále byla založena tužkárna, smaltovna, tabačka a pivovary. Naštěstí průmyslový rozvoj nezničil historické jádro města.
Dvacáté století přineslo dalekosáhlé změny ve všech oblastech života. Najdeme zde mnohé příklady moderní architektury 20. a 30. let. Počet obyvatel se koncem 20. století přiblížil k hranici 100 tisíc. Město je sídlem Jihočeské univerzity, mnoha odborných škol, vědeckých ústavů, čtyřsouborového Jihočeského divadla, Jihočeského muzea a dalších soukromých muzeí a galerií.
Z významných podniků jmenujme pivovary Budějovický Budvar a Samson, mlékárnu Madeta, tužkárnu Koh-i-Noor Hardmuth a Gama, strojírny Robert Bosch a Motor Jikov.
Po otevření hranic nastal veliký boom v cestovním ruchu a i pro návštěvníky máme co nabídnout. Nejsou to jen významné památky ve městě, ale i kulturní a sportovní vyžití i možnosti nákupů. A to celé můžeme korunovat dobrým jídlem a pohárem oroseného piva v příjemné restauraci. Na své si přijdou i milovníci přírody. České Budějovice jsou obklopeny malebnou krajinou rybníků, řek, lesů a pahorků Blanského lesa a Novohradských hor, do které jsou zasazeny architektonické skvosty jako zámek Hluboká a obec Holašovice zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO svými stavbami selského baroka, stejně tak jako 20 kilometrů vzdálený Český Krumlov. Nemáte chuť vydat se na výlet?
České Budějovice jsou město přátelské a pohostinné. Přijeďte se přesvědčit.