České Budějovice opět hostí výstavu pod otevřeným nebem

20. 6. 2023

Přesně v polovině června odstartoval další ročník sochařského festivalu Umění  ve městě. Sochy oživí veřejný prostor měst a obcí na jihu Čech již po šestnácté. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na více jak dvacet instalací na sedmi místech v kraji. Mimo Českých Budějovic, které jsou kolébkou festivalu, a kde bude téměř polovina instalací, budou sochy umístěny v Hluboké nad Vltavou a Hluboké u Borovan, Veselí nad Lužnicí, Vodňanech či na Lipensku.

V posledních letech jednotlivé instalace propojuje linka společného tématu celého festivalu. Pro rok 2023 jím jsou “paralelní vesmíry” - světy viděné, tušené, neviděné, smyšlené… 

V některých světech žijeme fyzicky v jiných pouze virtuálně nebo myšlenkově. Člověk vytváří paralelní vesmír digitální, kde tráví čím dál více času a který začíná žít vlastním životem díky AI. Náš život se odehrává v mnoha vesmírech a některé jen zajišťují možnost života v jiném. Člověk pohlcen digitálním vesmírem, sám uprostřed divočiny, nebo jen pohlcen svými myšlenkami. 

Téma paralelního vesmíru se tak bude objevovat ve všech vystavených objektech a dílech. Někdy zcela jasně a okem viditelně, jindy naopak oku ukryté, propojené s paralelním vesmírem autora. Několik výtvarníků připravilo pro letošní festival úplně nové sochy. Mezi ně patří Veronika Psotková s instalací My Pet, My BFF v Panské ulici, Jan Dostál s obřím Flow pro Piaristické náměstí nebo Zdeněk Chmelař, který nechá návštěvníky projít svou bránou na Zlatém mostě. Josefína Jonášová zažehne v Budějovicích poprvé své Hvězdy, Diana Winklerová nechá nahlédnout do svého vesmíru v kamenech a své Meziprostory rozestaví   ve Veselí nad Lužnicí Michal Illo. 

Umění ve městě letos dává i prostor mladým autorům z Ateliéru Designu skla prof. Petra Stanického z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tři studenti Karolína Manová, Chris Hewitt, Matija Jankovič tak představují své skleněné intervence přímo pro budějovický veřejný prostor.

Speciálním projektem letošního ročníku festivalu je představení dvou mobilních galerií. Menší obrazové a velké mobilní sochařské. Objekty těchto galerií prezentují vedle umění nové technologie a ekologické přístupy. Velká sochařská v sobě skrývá navíc i aspekt tiny house a modulárního bydlení. Tyto galerie tak budou samy o sobě výtvarnými intervencemi přinášející do města umění, ale zároveň i zeleň. Neboť živé rostliny  jsou stejně jako umění emotivní hodnotou, která v městech chybí.

Obrazová mobilní minigalerie v sobě kombinuje květináč se zelení a výstavní plochu pro originální obrazy. V rámci festivalu se vystavené obrazy v této galerii budou měnit a představí tak během léta díla více umělců. Velká dvanáctimetrová prosklená sochařská galerie pak obsadí od poloviny srpna českobudějovické náměstí a nabídne pohled do podvodního světa sochaře Michala Trpáka.

Letošní výstava umění ve městě bude udávat tep městům od 15. 6. až do konce září, a to i díky dvěma vystaveným srdcím od autorů Lukáše Raise a Veroniky Durové.

Více k akci najdete v kalendáři zde.

Základní info o festivalu:

  • Jediný sochařský festival svého druhu v ČR.
  • Unikátní projekt v republikovém měřítku po stránce umělecké i geografické.
  • Kontinuálně od roku 2008 na území Jihočeského kraje.
  • Instalace ve veřejném prostoru měst, obcí i v krajině.
  • Instalace přístupné 24 hodin denně po dobu čtyř měsíců.
  • Vzrůstající zájem spoluorganizátorů, umělců a návštěvníků.

Hlavní cíle 

  • představit současné umění široké veřejnosti 
  • navrátit sochy do veřejného prostoru 
  • oživit veřejný prostor 
  • dát impuls k diskusi o umění ve veřejném prostoru 

Aktivity festivalu 

  • výstava a prezentace velkoformátových soch a objektů 
  • site specific realizace 
  • performance v reálném čase

REALIZOVÁNO ZA 15 LET

283 instalací
140 umělců
59 lokalit
21 trvalých instalací

Doporučte tuto akci přátelům

< Zpět na výpis